Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
377. Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm.
377. Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
659. Lotte Laserstein, Självporträtt.
659. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
347. Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.
347. Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
244. Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797.
244. Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
892. Clara Löfgren, Vårblomster.
892. Clara Löfgren, Vårblomster.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
554. Armband 14K guld och silver med en trappslipad smaragd.
554. Armband 14K guld och silver med en trappslipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK