Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
375. Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm.
375. Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
794. Pelle Swedlund, Skepp i fjärran.
794. Pelle Swedlund, Skepp i fjärran.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm.
349. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.
350. Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.
398. Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. Armring 18K guld med pärlor.
521. Armring 18K guld med pärlor.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
11 000 - 15 000 SEK
522. Hänge/medaljong 18K guld med pärlor.
522. Hänge/medaljong 18K guld med pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
11 000 - 15 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
527. Ring 18K guld med trappslipade peridoter.
527. Ring 18K guld med trappslipade peridoter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
916. Nils Kreuger, "Glänta i dungen".
916. Nils Kreuger, "Glänta i dungen".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
676. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
636. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. Hänge 18K guld med en pärla och rosenslipade diamanter.
584. Hänge 18K guld med en pärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
686. Nils Möllerberg, "Sigyn".
686. Nils Möllerberg, "Sigyn".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
774. Kärleksbrevet.
774. Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
718. Insjölandskap med stugor.
718. Insjölandskap med stugor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 SEK
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK