Nr. | Föremål | Klubbat pris |
982 | Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 115 000 SEK |
983 | Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 85 000 SEK |
984 | Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti. | 65 000 SEK |
985 | Album med målningar föreställande Envoyéer som kommer med gåvor, 职贡图 (Zhigong tu), troligen 1600-tal, efter äldre mästa. | 175 000 SEK |
986 | Rullmålning, tusch på siden lagt på papper, signerad Zhu Sheng (1618-1690). | 200 000 SEK |
987 | Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral. | 8 500 SEK |
988 | Rullmålning, färg och tusch på siden, lagt på papper, sen Qing dynasty/tidigt 1900-tal. | 30 000 SEK |
989 | Rullmålningar, fyra stycken, ur album. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
990 | Målning/väggfält, sen Qingdynasti. | 6 500 SEK |
991 | Karta över Kina, efter original från 1606 av Jodocus Hondius. | 5 500 SEK |
992 | Bord, hardwood, 16/1700-tal. | Återrop |
993 | Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century. | 75 000 SEK |
994 | Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal. | 18 000 SEK |
995 | Rock, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
996 | Munkmantel, siden. sekelskifte 1900. | Återrop |
997 | Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke. | 15 000 SEK |
998 | Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal. | 26 000 SEK |
999 | Vredgad gudom ridandes på ett lik, förgylld brons. Tibetokinesisk, 1700-tal. | 13 000 SEK |
1000 | Vattendroppare, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 70 000 SEK |
1001 | Ask med lock/rökelsekar, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 16 000 SEK |
1002 | Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke. | 4 500 SEK |
1003 | Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
1004 | Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
1005 | Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
1006 | Ytterfoder, två stycken, lergods. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1007 | Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke. | 17 000 SEK |
1008 | Skålar, ett par, porslin. Sen Qingdynastin med sex karaktärers märke. | 16 000 SEK |
1009 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke. | 360 000 SEK |
1010 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke. | 560 000 SEK |
1011 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1012 | Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868). | 9 000 SEK |
1013 | Schatull med servis, 15 delar, satsuma. Japan, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
1014 | Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal. | 20 000 SEK |
1015 | Schatull med silverservis, Japan, Miyamoto Shoko, Tokyo, tidigt 1900-tal. | 30 000 SEK |
1016 | Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
1017 | Ask med lock, på höga ben, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 5 000 SEK |
1018 | Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering. | Återrop |
1019 | Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
1020 | Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti. | 6 000 SEK |
1021 | Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal. | 12 000 SEK |
1022 | Kruka, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
1023 | Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 14 000 SEK |
1024 | Tallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
1025 | Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti. | 7 000 SEK |
1026 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
1027 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1028 | Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red. | 9 500 SEK |
1029 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke. | 12 000 SEK |
1030 | Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke. | 38 000 SEK |
1031 | Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke. | Återrop |
1032 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke. | 8 000 SEK |
1033 | Rullmålning, färg och tusch på siden lagd på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 40 000 SEK |
1034 | Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper, Qing dynastin, efter Wen Zhengming. | 60 000 SEK |
1036 | Rullmålning, akvarell och tusch på papper och siden. Efter Zhao Yong (Zhao Zhongmu 1289-1369) Qingdynastin (1644-1912). | 44 000 SEK |
1037 | Rullmålning, akvarell och tusch på siden, lagd på pannå. Signerad Yun Yuancheng, möjligen 1700-tal. | 55 000 SEK |
1038 | Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 60 000 SEK |
1039 | Rullmålning, färg och tusch på siden. Signerad Lan Meng (1644-1722), men senare, Qing dynastin. | 44 000 SEK |
1040 | Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper. Signed Qiu Ying (1494-1551), troligen efter/senare. | 22 000 SEK |
1041 | Feng Chaoran (1881/1882-1954), akvarell på papper. | 17 000 SEK |
1042 | Målning, okänd konstnär, vy över Kanton. Qingdynastin, omkring år 1800. | 105 000 SEK |
1043 | Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800. | Återrop |
1044 | Okänd konstnär, målningar på rispapper, 12 stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1045 | Stolar, ett par samt bord, spotted bamboo. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1046 | Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1047 | Altarbord, svartlackerad och med inläggningar av pärlemor, 16/1700-tal. | Återrop |
1048 | Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1049 | Ämbetsmanna insignia, fyra stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1050 | Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti. | 8 500 SEK |
1051 | Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1052 | Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1053 | Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
1054 | Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1055 | Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
1056 | En samlares bibliotek, del 1. The History of China, vol I - IV. | 5 000 SEK |
1057 | En samlares bibliotek, del 2. J. H. Gray. China, A History of the Laws, Manners and Customs.. Vol I-II, London 1878. | Återrop |
1058 | En samlares bibliotek, del 3. Parti böcker om kinesisk konst, 23 stycken. | Återrop |
1059 | En samlares bibliotek, del 4. En grupp böcker om Kina, 10 volymer. | 12 000 SEK |
1060 | En samlares bibliotek, del 5. Edward T Chow Collection, Part I - III och The Frederic Meyer Collection of Chinese Art. | 4 000 SEK |
1061 | En samlares bibliotek, del 6. En grupp böcker på engelska om Kina, 33 volymer. | Återrop |
1062 | En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer. | Återrop |
1063 | En samlares bibliotek, del 8. Böcker om kinesiskt porslin och konsthantverk, 20 volymer. | Återrop |
1064 | En samlares bibliotek, del 9. Ett parti äldre böcker om Kina, 9 volymer. | Återrop |
1065 | En samlares bibliotek, del 10, en grupp böcker om kinesisk konst och Kina, 12 delar. | Återrop |
1066 | En samlares bibilotek, del 11. En grupp böcker bl.a. om expiditioner, Tibet m.m, sju volymer. | Återrop |
1067 | En samlares bibliotek, del 12. Ett parti böcker och broschyrer om kinesisk konsthistoria, 29 delar. | Återrop |
1068 | En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken. | 6 500 SEK |
1069 | En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer. | Återrop |
1070 | Del 15. Bonhams, Christes och Sothebys kataloger, circa 68 stycken i ämnet snusflaskor men även kinesiskt konsthantverk. | 3 000 SEK |
1071 | En samlares bibliotek, del 16. En grupp böcker om snusflaskor, 26 volymer. | Återrop |
1072 | En samlares bibliotek, del 17. Parti äldre Sothebys och Christes kataloger, ca 60 stycken. | 12 000 SEK |
1073 | En samlares bibliotek, del 18. En grupp böcker av Osvald Sirén, fem volymer. | 3 000 SEK |
1074 | En samlares bibliotek, del 19. Parti böcker om Sven Hedins resor, 15 verk. | Återrop |
1075 | En samlares bibliotek, del 20. En grupp böcker på svenska om resor i Asien, 29 voymer. | Återrop |
1076 | En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer. | Återrop |
1077 | En samlares bibliotek, del 22. Ett parti äldre reseskildringar från Kina, 33 volymer. | Återrop |
1078 | En samlares bibliotek, del 23. Böcker författade af Johan Gunnar Andersson, fyra volymer. | 1 800 SEK |
1079 | En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer. | Återrop |
1080 | En samlares bibliotek, del 25. En grupp böcker på svenska om kinesisk konst och konsthistoria, 30 volymer. | Återrop |
1081 | Rullmålningar, två stycken, tusch på papper. Signerade Bao Shichen (1775-1855). | 26 000 SEK |
1082 | Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper, efter Song Huizong, Qingdynastin. | 40 000 SEK |