Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
400Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.6 000 SEK
401Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm.Återrop
402Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm.26 000 SEK
403Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm.22 000 SEK
404Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.16 000 SEK
405Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 233 x 147 cm (samt en kortsida med 3 cm slätväv).14 000 SEK
406Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.8 500 SEK
407Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.Återrop
408Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.Återrop
409Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.Återrop
410Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.6 000 SEK
411Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.7 500 SEK
412Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm.Återrop
413Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm.32 000 SEK
414Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm.Återrop
415Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm.18 000 SEK
416Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm.30 000 SEK
417Gallerimatta, antik Sivas, Osmanska riket (Turkiet), ca 476 x 105 cm (kortsidorna med 9-7,5 cm slätväv på vardera sida).Återrop
418Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.46 000 SEK
419Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan blå", rölakan, ca 303 x 218 cm, signerad AB MMF BN.115 000 SEK
420Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.5 000 SEK
421Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.7 500 SEK
422Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.5 000 SEK
423Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.Återrop
424Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.Återrop
425Bägare, Waldglas, Sverige, 1700-tal, möjligen Limmared eller Skånska glasbruket.22 000 SEK
426Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.4 000 SEK
427Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.17 000 SEK
428Fat, fajans. Delft, 1700-tal.3 000 SEK
429Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.4 500 SEK
430Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.7 500 SEK
431Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.8 000 SEK
432Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.Återrop
433Fat, fajans. Rörstrand, 1755.2 000 SEK
434Gallerskålar, ett par, fajans. Rörstrand, båda daterade 23/1, 1759.Återrop
435Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.Återrop
436Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.Återrop
437Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.3 000 SEK
438Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.11 000 SEK
439Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.7 500 SEK
440Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.Återrop
441Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.12 000 SEK
442Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.6 000 SEK
443Fat samt tallrik, fajans. Marieberg/resp omärkt, 1700-tal.Återrop
444Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.Återrop
445Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.Återrop
446Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.8 000 SEK
447Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.Återrop
448Bordsuppsats med tre skålar, porslin, Märkt Darte Pal Royal No21, Paris, 1820-tal, Med CXIVJ monogram.32 000 SEK
449Ask med lock med skrivset samt ask med lock, porslin. Ryssland, troligen Gardner, 1800-tal.11 000 SEK
450Kopp med fat, porslin. Empire, troligen Batenins porslinsmanufaktur, 1800-talets första hälft.5 000 SEK
451Servis, 20 delar, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.70 000 SEK
452Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.50 000 SEK
453Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
454Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.13 000 SEK
455Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
456Tallrikar, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.28 000 SEK
457Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
458Värmekarott med lock, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
459Terrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
460Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.16 000 SEK
461Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
462Kaffekoppar med fat, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
463Tallrikar, sju stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
463ATerrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.Återrop
464Cremekoppar med lock och fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.40 000 SEK
465Cremekoppar med lock och fat, sex stycken, porslin. Danmark, 1900-tal.28 000 SEK
466Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.26 000 SEK
467Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.40 000 SEK
468Ett par örhängen 18K vitguld med jadeit och gammalslipade diamanter.Återrop
469Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.Återrop
470Cartier armband "Love" liten modell 18K guld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
471Medaljong guld med kedja.28 000 SEK
472Brosch/clip 8K guld med gammal- och rosenslipade diamanter och pärlor.Återrop
473Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.50 000 SEK
474Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.Återrop
475Ring 18K guld med en cabochonslipad safir och åttkantslipade diamanter.18 000 SEK
476Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter.25 000 SEK
477Ring 18K guld och platina med droppformade pärlor och gammalslipade diamanter.4 500 SEK
477ARing, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.32 000 SEK
478Armband platina med fasettslipade smaragder och runda briljantslipade diamanter.70 000 SEK
479Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
479BW.A Bolin, Örhängen, ett par, guld med briljantslipade diamanter samt turmalin och tanzanit.13 000 SEK
480Ring, vitguld med en cushionformad orangegul safir samt droppformade diamanter.165 000 SEK
481Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.Återrop
482Tiffany & Co, örhängen, platina med runda briljantslipade diamanter.Återrop
483Armband 18K guld.31 000 SEK
484Brosch platina och guld med pärlor.Återrop
485Ring platina med en gammalslipad diamant.70 000 SEK
486Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.50 000 SEK
487En collier och ett par örhängen guld och emalj med caméer och pärlor, 1800-tal.Återrop
488Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter samt smaragder.75 000 SEK
489Armband platina med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer.Återrop
490Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct.1 550 000 SEK
491Armband 18K guld.32 000 SEK
492Cartier armband "Love" 18K guld.42 000 SEK
493Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.46 000 SEK
494Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.17 000 SEK
495Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.22 000 SEK
496Buccellati ett par örhängen 18K guld.18 000 SEK