137
1493142

Serge Mouille

(Frankrike, 1922-1988)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 790 - 2 230 EUR
1 890 - 2 360 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Serge Mouille
(Frankrike, 1922-1988)

vägglampa, "Applique 2", Edition Serge Mouille, Frankrike, 2016.

Stomme i svartlackerad metall, insidan av skärmarna lackerade i vitt, för två ljuskällor, märkt ESM 10/16 1354, längd ca 135 cm, höjd ca 75 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Proveniens

Nordiska Galleriet.

Autentiserad av Edition Serge Mouille, Frankrike.
Modellen formgiven 1953.