Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Broberg & Ridderstråle, matta, "Fleur Platinum", för Asplund Collection, ca 240 x 160 cm. | 16 000 SEK |
102 | Amara Por Dios, unikt bemålat, sideboard/objekt, egen studio, 2018. | 13 000 SEK |
103 | Thomas Sandell, skärm/rumsavdelare, specialbeställd, Sandellsandberg för Riksbyggen, Stockholm 2021. | 5 000 SEK |
104 | Thomas Sandell, soffbord, specialbeställt, Sandellsandberg för Riksbyggen, Stockholm 2021. | 8 500 SEK |
105 | Robert Indiana, matta "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 300 x 300 cm. Numrerad 104/125. | 38 000 SEK |
106 | Gio Ponti, efter, "Tavolino", bord, Fontana Arte, Italien. | Återrop |
107 | Angelo Lelli, två "Cavalletto" golvlampor / stafflier, Arredoluce, Italien, 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
108 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal. | 52 000 SEK |
109 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal. | 52 000 SEK |
110 | Venini, två "Cinese", taklampor, modell nr. 834, Studio Venini Italien, 1960-tal. | Återrop |
111 | Carlo Nason, bordslampor 1 par, Mazzega, Italien 1960-70-tal. | 42 000 SEK |
112 | Gaetano Pesce, fåtölj / skulptur, "UP7, II Piede", B&B Italia, efter 1969. | 24 000 SEK |
113 | Giotto Stoppino, tillskriven, swivel chair, Italien 1960-70-tal. | 7 000 SEK |
114 | Studio OPI (Franco Bettonica & Mario Melocchi), "Cubo bar", barvagn, Cini & Nils, Milano, Italien 1970-tal. | 15 000 SEK |
115 | Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973. | 7 000 SEK |
116 | Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981. | 11 000 SEK |
117 | Ettore Sottsass, "Filicudi", bord, Zanotta, Italien ca 1992. | 26 000 SEK |
118 | Franz West, taklampa, ed. 143, Meta Memphis, Italien 1991. | 48 000 SEK |
119 | Fulvio Bianconi, vas, "Fasce Sommerse", Venini, Italien 1999. | 17 000 SEK |
120 | Paolo Venini, & Massimo Pistilli, "Palotta" bordslampa, Venini, Murano, Italien 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
121 | Gio Ponti, ljuskrona för 12 lampor, Venini, Italien, 2014. | Återrop |
122 | Gio Ponti, ljuskrona för 12 lampor, Venini, Italien, 2014. | Återrop |
123 | Shiro Kuramata, skåp/hylla, "Revolving Cabinet", Cappellini, efter 1970. | 24 000 SEK |
124 | Marc Newson, "Felt Chair", Cappellini, Italien, efter 1993. | 26 000 SEK |
125 | Mario Bellini, modulsoffa, "Camaleonda", B&B Italia, ca 2020. | 135 000 SEK |
126 | Edward Barber & Jay Osgerby, "Tobi-ishi, Small table" soffbord, B&B Italia, efter 2014. | 32 000 SEK |
127 | Edward Barber & Jay Osgerby, "Tobi-ishi, Rectangular table" bord, B&B Italia, efter 2014. | 36 000 SEK |
128 | Philippe Nigro, soffa samt fåtölj, 6 delar, "Confluences", Ligne Roset, Frankrike, 2000-tal. | 22 000 SEK |
129 | taklampa, Fantoni Studio, Florens, 1960-tal. | Återrop |
130 | Osvaldo Borsani, klädhängare, modell "AT61", Tecno, Italien, 1970-tal. | 26 000 SEK |
130A | Marco Zanuso, fåtöljer 1 par, "Martingala", Arflex, Italien 1950-60-tal. | Återrop |
131 | Luigi Benzoni, skulptur, huvud, Berengo Studio, Italien 2006. | 13 000 SEK |
132 | Luigi Benzoni, skulptur, huvud, Berengo Studio, Murano, Italien 1999. | 7 000 SEK |
133 | Ubald Klug, modulsoffa 2 delar, modell "DS-1025, Terazza" De Sede, Schweiz, efter 1973. | 120 000 SEK |
134 | Philippe Malouin, fåtölj, modell "DS-707", De Sede, efter 2020. | 20 000 SEK |
135 | Herzog & de Meuron, pall, "Hocker", Vitra, efter 2005. | 11 000 SEK |
136 | fåtölj, unik och signerad "Rover Chair", One Off-London, 1980-tal. | Återrop |
137 | Serge Mouille, vägglampa, "Applique 2", Edition Serge Mouille, Frankrike, 2016. | 24 000 SEK |
138 | Jasper Morrison, sidobord, "Low Ply Table", Vitra, ca 1988. | 10 000 SEK |
139 | Toni Zuccheri, golvlampa, "Messico" Venini, Italien 1970-tal. | Återrop |
140 | taklampa, "Fiddlehead Cantilever", Roll & Hill, Brooklyn, USA, efter 2010. | Återrop |
141 | Saburo Inui, soffbord, "Zataku", Tendo Mokko, Japan 1970-tal. | 11 000 SEK |
142 | Tokujin Yoshioka, fåtölj, "Prism Chair", Glas Italia, efter 2013. | 20 000 SEK |
143 | Zaha Hadid, bestick, 40 delar, WMF, efter 2007. | 22 000 SEK |
144 | Jaime Hayon, golvlampa, "Gweilo Han Grande", Parachilna, Spanien, efter 2016. | 15 000 SEK |
145 | Jan Pauwels, takkrona, modell "Q2 Hangin lamp", Baxter, Italien, efter 2009. | 40 000 SEK |
146 | Jan Bocan, fåtöljer, ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972. | 28 000 SEK |
147 | Jan Bocan, ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972. | 14 000 SEK |
148 | Attila Suta, sideboard, egen verkstad, Stockholm, 2022. | 22 000 SEK |
149 | bord, egen verkstad, Stockholm 2017. | Återrop |
150 | stolar, 4 st, egen verkstad, Stockholm 2017. | Återrop |
151 | Mark Seliger, "Barack Obama, the White House, Washington DC, 2010". | 48 000 SEK |
152 | Cooper & Gorfer, "Marilina in a Tiled room", 2015. | 80 000 SEK |
153 | Åke E:son Lindman, "Venedig #1", 1994. | 20 000 SEK |
154 | Larry Fink, "George Plimpton, Jared Paul Stern and Cameron Richardson, Fashion Shoot, Elaine‘s, New York City, January 1999". | 18 000 SEK |
155 | Terry O'Neill, "Audrey Hepburn with Dove, St Tropez 1967". | 70 000 SEK |
156 | Ken Kitano, "Piling Portraits of 30 Geikos and Maikos Dancing the Special Kyo Dance in the Spring, Miyagawa Town, Kyoto", 2003. | 10 000 SEK |
157 | ""Piling Portraits of 38 Singers of Kouta, or Popular Songs Originating in the Edo Period", 2006. | Återrop |
158 | "Piling Portraits of 23 Muslim women wearing burkas (Niva, Bagachara, Bangladesh)", 2008. | Återrop |
159 | Maria Friberg, "Almost there #2", 2000. | 65 000 SEK |
160 | Ewa-Marie Rundquist, "Skogen", 2020. | 20 000 SEK |
161 | Jorma Puranen, "Shadows, reflections and all that sort of things #28", 2010. | 30 000 SEK |
162 | "Pagan Postcard (Satyricon Excerpt #02)", 2011. | Återrop |
163 | "Two Addicts in the Sun", 2004. | Återrop |
164 | Anders Krisár, "Untitled No. 4", 2003-2004. | Återrop |
165 | Juan Pedro Fabra Guemberena, "True Colours", 2002. | Återrop |
166 | Tova Mozard, "No Vacancy (II)", 2006. | 50 000 SEK |
167 | Terry O'Neill, "David Bowie - Diamond Dogs, 1974". | 32 000 SEK |
168 | Albert Watson, "Mike Tyson, Catskills, New York", 1986. | 42 000 SEK |
169 | Nick Brandt, "Elephants and Egrets after storm, Amboseli, 2007". | 115 000 SEK |
170 | Terry O'Neill, "Queen Elizabeth II", 1992. | Återrop |
171 | Thomas Ruff, "Substrat 2 II", 2003. | Återrop |
172 | Mario Testino, "Untitled", 2002. | Återrop |
173 | Charlie White, "Jonestown", 2006. | 10 000 SEK |
174 | Albert Watson, "Hamid, Vendor of Minerals, Morocco", 1998. | Återrop |
175 | Torbjörn Calvero, "Mick Jagger", 1976. | 20 000 SEK |
176 | Terry O'Neill, "Raquel Welch on the Cross, Los Angeles", 1970. | 55 000 SEK |
177 | Albert Watson, "Adult Movies, Las Vegas", 2001. | Återrop |
178 | Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985. | Återrop |
179 | ”Afterimage”, 2012. | Återrop |
180 | Björn Keller, "Black Tulip 2", 2022. | Återrop |
181 | Björn Keller, "Black Tulip 1", 2022. | 12 000 SEK |
182 | Maria Friberg, "Way Ahead 1", 2009. | 70 000 SEK |
183 | Jacob Felländer, "Los Angeles, Hong Kong, Bombay", 2011. | 70 000 SEK |
184 | Denise Grünstein, "Red Cardinal", 2014. | 135 000 SEK |
185 | Pentti Sammallahti, "Erdőbénye, Unkari, 1979". | Återrop |
186 | Pentti Sammallahti, "Siperiasta, 1997". | 6 500 SEK |
187 | Pentti Sammallahti, "Jyskyjärvi, Vienan Karjala, 1992". | Återrop |
188 | Pentti Sammallahti, "Solovetsk, Vienan meri, 1992". | 14 000 SEK |
189 | Pentti Sammallahti, "Sandö, Dragsfjärd, 1975". | 6 000 SEK |
190 | Gunnar Smoliansky, "Södermannagatan, 1959". | 60 000 SEK |
191 | Denise Grünstein, "WunderVidar", 2013. | 60 000 SEK |
192 | Louise Hindsgavl, "Ouverture #1", 2016. | 22 000 SEK |
193 | Terry O'Neill, "Faye Dunaway, Hollywood, 1977". | 200 000 SEK |
194 | Mike & Doug Starn (Starn Twins), "The no-mind not-thinks no-things lasven", 2012-2013. | 150 000 SEK |
195 | Lorenzo Agius, "Jack Nicholson", 2007. | 125 000 SEK |
196 | Ellen von Unwerth, "Supernatural lady", 1991. | 260 000 SEK |
197 | Hiroshi Sugimoto, "Mediterranean Sea Cassis 1989". | 12 000 SEK |
198 | Terry O'Neill, "Frank Sinatra, Miami Beach, 1968". | 150 000 SEK |
199 | Dawid (Björn Dawidsson), "9632", 1990. | 8 500 SEK |