166
1508872

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
626 - 715 EUR
660 - 755 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

urna, Rörstrand 1940-tal, modell GM

Stengods, s.k. Mimosa-glasyr, signerad RÖRSTRAND R NYLUND, höjd 29,5 cm.

Petter Eklund, "Gunnar Nylund - Konstnär och industriformgivare", Historiska Media & Röstrands Museum 2017, jfr modellen avbildad från NKs utställning "Rörstrand i vardag och fest" 18 april 1942, se fotografi med Kronprins Gustaf Adolf, sid NKs utställning 62 samt sid 64-65.

Formgivare