697
1520772

Toeko Tatsuno

(Japan, 1950-2014)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 400 - 30 800 EUR
27 900 - 32 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Toeko Tatsuno
(Japan, 1950-2014)

"Work 87-P-30"

Signerad Taeko Tatsuno och daterad 1987 a tergo. Duk 162 x 130 cm.

Proveniens

Art Now Gallery, Göteborg.

Toeko Tatsuno föddes i Nagano Prefektur 1950. Hon studerade vid Tokyo University of the Arts med inriktning på måleri. Under sin skoltid skapade Tatsuno minimalistiska träsnitt med regelbundna mönster av bland annat ränder och rutor. Från och med 1978 började Tatsuno att skapa stora dukar med kontinuerliga mönster av arabesker, diamanter, kvadrater, sfärer och en mängd olika botaniska och geometriska motiv, både ofullständiga och konkreta former. Auktionens målning är ett typiskt exempel med sina oregelbundna mönster och odistinkta former.

År 1994 ställde Tatsuno ut sina verk på utställningen "Japanese Art After 1945: Scream Against the Sky" (Yokohama Museum of Art) och den 22:a konstbiennalen i São Paulo. År 1995 visade hon en separatutställning, "Toeko Tatsuno: 1986 to 1995" på The National Museum of Modern Art, Tokyo, och 2012 visades "Given Forms - Toeko Tatsuno/Kunio Shibata" på The National Art Center, Tokyo.

Tatsunos nyskapande uttryck har hyllats hos konstpubliken och hon var, innan sin bortgång 2014, en ledande gestalt inom det samtida japanska måleriet.