729
1519508

Einar Forseth

(Sverige, 1892-1988)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 780 - 4 720 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Einar Forseth
(Sverige, 1892-1988)

"Nocturne moderne"

Signerad Forseth. Papp-pannå 61 x 50 cm.

Proveniens

Tjänsteman Torsten Lublin.
Privat samling.

Konstföreningens vårutställning, Stockholm, 1915.

Ingrid Böhn-Jullander, "Einar Forseth: en bok om en konstnär och hans verk", Stockholm, Liber Förlag, 1982, omnämnd s. 22.
"Konst i svenska hem", band I:I, upptagen s. 253 under samling 387; "Tjänsteman Torsten Lublin, Döbelnsgatan 50, Stockholm".

Utdrag ur DN 7.5 1915. Karl Asplund recenserar Konstföreningens vårutställningar:

"Men den stora överraskningen bland de ungas tavlor utgöres av tre oljemålningar av Einar Forseth. Man har sett hans namn då och då under litet dogmatiskt stiliserande saker med en egendomligt skimrande färgskala och något benaktigt hårt i behandlingen. På senaste elevutställningen på akademien väckte han alla rättrognas fasa - hur skulle det gå med konsten när "kubismen" fått anfräta själva akademien? På Konstidkarnas lotteri såg man hans namn under en liten blomstermålning med mer än vanligt glöd och djup i färgen. Men först här får man en riktig uppfattning om räckvidden av detta evenemang: Vi har fått en ung svensk modern kolorist av äkta halt och originell läggning. De tre dukarna, Nocturne moderne, Nature orientale och Polska äro utställningens koloristiska centrum. Det är som det föll ett ljus i rummet genom dessa dukar, ett mörkt, mångfärgat ljus som genom ett målat katedralfönster. Själva färgpastans egendomliga utgniding i tunna hinnor på duke n är medlet varigenom han fått färgen att då liksom genomstrålas av ljus".

Målningen är utförd med utsikt mot Klara Kyrka från Akademien,