Modern Art + Design 652

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
395Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, taburett, modell "4391", Bo-Ex, Danmark, tidigt 1960-tal.Återrop
396ljusring för 18 ljus, sannolikt 1960-tal.Återrop
397ljusring för åtta ljus, Helsingborg, sannolikt 1960-tal.Återrop
398Hans J. Wegner, "Påfågelstolen / Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal.28 000 SEK
399Hans J. Wegner, sex fällstolar, "Havestolen" modell "PP90", PP Møbler, Danmark 1970-tal.36 000 SEK
400soffa och fåtölj, modell "AP-34", Anker Petersen AP-Stolen, Danmark, ca. 1957.Återrop
401Knud Faerch, stolar, sex stycken "Cowhorn", Slagelse Møbelvaerk, Danmark, 1950-60-tal, modell 251.65 000 SEK
402Ib Kofod Larsen, sideboard, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.80 000 SEK
403Finn Juhl, fåtölj, modell F-133, France & Son, Danmark 1960-tal.50 000 SEK
404Kurt Østervig, stolar, 10 stycken (6+4), modell “Skagen” no. 27, Brande Møbelindustri, Danmark, 1950-60-tal.60 000 SEK
405soffa/loveseat, "FH 9000", Fritz Hansen Danmark 1969.Återrop
406Bernard Schottlander, golvlampa 'Mantis', utförd på licens av Bergboms, Malmö 1950-tal.26 000 SEK
407Josef Hoffmann, skålar, ett par, Wiener Werkstätte, Österrike ca 1920.Återrop
408Carl II Auböck, bord, Carl Auböck Werkstätte, Wien, Österrike, sannolikt 1950-tal.42 000 SEK
409Pierre Chapo, soffa, modell "L09", Frankrike 1960-tal.40 000 SEK
410Anna Casparsson, broderi, "Killebukken av Björnson", ca 50 x 49 cm.Återrop
411Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 247 x 127 cm, signerad MMF.42 000 SEK
412Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 109 x 53 cm, signerad AB MMF.8 500 SEK
413Sigrid Hjertén, vävd tapet, gobelängteknik, ca 245 x 125 cm, signerad AA SH 1907 HV.250 000 SEK
414Märta Måås-Fjetterström, draperier, 2 st, "Blå essbård" (även kallad S-bård), inplock på linnebotten, ca 245-54 x 152-160 cm, signerade MMF.19 000 SEK
415Annie Frykholm, draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 228 x 144 cm, osignerat.18 000 SEK
416Draperi, rölakan och gobelängteknik, ca 254 x 145,5 cm, Johanna Brunssons vävskola.Återrop
417Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Blomkvist", inplock på linnebotten, ca 144 x 67 cm, signerad MMF.7 500 SEK
418Vävd tapet, gobelängvariant, ca 217 x 146 cm, signerad GN BN.26 000 SEK
419Agda Österberg, vävd tapet, slätväv, "AÖ-teknik", ca 232 x 140 cm, signerad AÖ.34 000 SEK
420Lars Gynning, vävd tapet, "Gryning" gobelängteknik, ca 147 x 174 cm, Pinton Frères, Aubusson, signerad PF GYNNING 1/3.8 000 SEK
421Lars Gynning, vävd tapet, gobelängteknik, ca 120 x 177 cm, Pinton Frères, Aubusson, signerad PF GYNNING 1/3.8 000 SEK
422Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 324 x 224 cm, signerad AB MMF.95 000 SEK
423Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 306 x 201 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
424Märta Måås-Fjetterström, matta "Grön äng", rölakan, ca 350 x 259 cm, signerad AB MMF.125 000 SEK
425Märta Måås-Fjetterström, matta "Röd grön äng" rölakan, ca 352 x 252 cm, signerad AB MMF.260 000 SEK
426Märta Måås-Fjetterström, matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 218 x 104 cm, signerad AB MMF.14 000 SEK
427Märta Måås-Fjetterström, Matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 262 x 198 cm, signerad AB MMF.38 000 SEK
428Märta Måås-Fjetterström, matta "Ståndaren", flossa, ca 300 x 243 cm, signerad AB MMF.120 000 SEK
429matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 300 x 205 cm, signerad MMF.Återrop
430Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 308 x 206 cm, signerad MMF.65 000 SEK
431Märta Måås-Fjetterström, matta, "Joakim", flossa, ca 308 x 209 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
432Agda Österberg, unik matta, flossa, ca 451 x 219 -221 cm, signerad AÖ.75 000 SEK
433Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Lunden", flossa, ca 258 x 176 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
434Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, 300 x 206 cm, signerad AB MMF.Återrop
435Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta, blå" trasmatta, rölakan, ca 193 x 147 cm. Signerad AB MMF.18 000 SEK
436Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, "Malmstens gångmatta", rölakan, ca 215 x 82,5 cm, signerad AB MMF.15 000 SEK
437Märta Måås-Fjetterström, matta, "Örtagården", flossa, ca 303 x 205 cm, signerad AB MMF.145 000 SEK
438Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 185 x 156 cm, signerad AB MMF.10 000 SEK
439Märta Måås-Fjetterström, "Röda Esset", rölakan, ca 299 x 209 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
440Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 195 x 133 cm, signerad AB MMF.22 000 SEK
441Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blåplump", rölakan, ca 396 x 183 cm, signerad AB MMF.200 000 SEK
442Märta Måås-Fjetterström, matta "Shell", rölakan, ca 176 x 90 cm, signerad AB MMF.12 000 SEK
442Amatta, "Skvattram", reliefflossa, ca 220 x 135 cm, signerad AB MMF.Återrop
443Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig röd halvflossa", reliefflossa, ca 307 x 204 cm, signerad MMF.75 000 SEK
444Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 230 x 160 cm, signerad SB.20 000 SEK
445Marianne Richter, matta "Gula trädet", flossa, 195 x 130,5 cm, signerad AB MMF MR.28 000 SEK
446Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 260 x 154 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
447Ann-Mari Forsberg, matta, "Kråkan blå", rya, ca 205 x 203 cm, signerad AB MMF AMF.18 000 SEK
448Marianne Richter, matta, "Rostaggen", rölakan, ca 237 x 187 cm, signerad AB MMF MR.22 000 SEK
449Marianne Richter, matta "Strålar, grön", gobelängteknik, 332 x 269 cm, signerad AB MMF MR.120 000 SEK
450Brita Grahn, matta, gobelängteknik, ca 253 x 191 cm, signerad BG.Återrop
451Carl Dangel, gallerimatta, rölakan, ca 290 x 120 cm, signerad CD.16 000 SEK
452Berit Koenig, matta "Viggen", rölakan, ca 203 x 140 cm, signed BK SH.10 000 SEK
453Alice Lund, matta, rölakan, ca 302 x 251, signerad AL.42 000 SEK
454Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan blå", gobelängteknik, ca 315 x 272 cm, signerad AB MMF BN.175 000 SEK
455Ingrid Dessau, matta, rölakan, ca 256 x 171 cm, signerad KLH VP HM ID.28 000 SEK
456Barbro Nilsson, gallerimatta, "Falurutan blå", rölakan, ca 361 x 109 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
457Agda Österberg, matta, reliefflossa, ca 238 x 117 cm, signerad AÖ.20 000 SEK
458Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobelängvariant, ca 259 x 204,5 cm, signerad AB MMF AMF.44 000 SEK
459Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 240 x 115,5 cm, signerad AÖ.28 000 SEK
460matta, rölakan, ca 239 x 177 cm, signerad Agda Österberg.Återrop
461Ingrid Hellman-Knafve, matta, "Lökar", flossa, 324 x 185,5 cm, signerad IH-53.Återrop
462Barbro Nilsson, matta, "Rödingen", flossa, ca 365 x 244 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
463Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 210 x 153 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
464Ingrid Hellman-Knafve, gallerimatta, rölakan, ca 510 x 112 cm, signerad IHK.34 000 SEK
465Edna Martin, matta, ”Oktandria, röd”, rölakan, ca 323 x 227 cm, signerad SH (Svensk hemslöjd).34 000 SEK
466Barbro Nilsson, gallerimatta, "Marina, grön", rya, ca 469 x 158 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
467Agda Österberg, matta, rölakan, ca 303 x 194 cm, baksidan med broderad signatur.30 000 SEK
468matta, "Arin", rölakan, ca 301 x 193,5 cm, Jämtlands Läns Hemslöjd.Återrop
469Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 242 x 179 cm, signerad JJ.16 000 SEK
470Anna-Greta Sjöqvist, matta "Blomsteräng" rölakan, ca 351 x 241 cm, signerad AGS.65 000 SEK
471Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 215 cm, signerad JJ E.Återrop
472Judith Johansson, matta, "Pors" rölakan, ca 290 x 199 cm, signerad JJ.18 000 SEK
473Judith Johansson, matta, "Pergola", rölakan, ca 245 x 172 cm, signerad JJ.Återrop
474Judith Johansson, matta, "Lyktor", rölakan, ca 248 x 166 cm, signerad JJ.Återrop
475Josef Frank, "Odjursmattan" även "Matta nr 7". Handtuftad. 178 x 119 cm. Design av Josef Frank för Svenskt Tenn.30 000 SEK
476Claesson Koivisto Rune, matta, "Forell, vinterstorm", rölakan, ca 722 x 309 cm, signerad AB MMF MC EK OR.Återrop
477Lasse Johnson, Flickporträtt med basker.55 000 SEK
478Lasse Johnson, "Anticoli Corrado".40 000 SEK
479Lasse Johnson, Självporträtt.85 000 SEK
480Arvid Fougstedt, "Marknad i Concarneau".30 000 SEK
481Stilleben med blommor i vas.Återrop
482Mats Mason, Badhuset.70 000 SEK
483Nils von Dardel, "Ung mexikansk flicka med flätat hår".165 000 SEK
484Nils von Dardel, "Mexikansk kvinna med korslagda händer".48 000 SEK
485Nils von Dardel, "Mexikansk indiankock".50 000 SEK
486Nils von Dardel, "La Bneia".40 000 SEK
487Nils von Dardel, "Damporträtt".170 000 SEK
488Nils von Dardel, Porträtt av same.34 000 SEK
489Greta Gerell, "Parisiska i Jardin du Luxembourg".36 000 SEK
490Olle Olsson-Hagalund, Gata i Hagalund.95 000 SEK
491Arthur Percy, "Blommor i blå vas III".16 000 SEK
492Vera Nilsson, Skiss till Fredriksbergs have.26 000 SEK
493Vera Nilsson, Södra Sandby - Ölandsby.40 000 SEK