1026
1514265

Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av: en i opal med skuren dekor i form av hästar, höjd 7 cm. En i kvarts med skuren dekor i form av fisk i lotusdam, höjd 6,5 cm. En lila med en pojke som rider på en karp. Höjd 5,5 cm. En i grön sten med motiv av apor, höjd 6,2 cm. En orange med motiv föreställande en fågel i trädgård, höjd 6 cm. En i en grönflammig sten med motiv av en häst, höjd 6,2 cm.

Slitage, två lock lösa. Naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen. Opal-snusflaskan med nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish Collection.