1027
1514281

Snusflaskor, fyra stycken, samt skulptur, sten och metallarbeten. Kina, 1900-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av: skulptur föreställande buddhistiskt lejon med inläggningar i emalj. Höjd 6 cm, längd 7,5 cm. En snusflaska med skoning i filigranarbete och inläggningar av stenar. Höjd 8 cm. En trippel snusflaska i agat med inläggningar av sten. Höjd 4 cm, längd 5 cm. En snusflaska i sten med skuren dekor. Höjd 5,5 cm. En snusflaska i sten. Höjd 5,5 cm.

Slitage, några stenar saknas. Naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen.

Proveniens

Property of a private Swedish Collection.