1097
1504403

Praktvas, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och tid.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i klara emaljfärger, fyra paneler runt livet som är dekorerade med antikviteter och dyrbara ting mot en mille fleur grund. Skuldran med ett band av fortlöpande lotusscroll i blå emaljfärg, den avsmalnande utsvängda halsen med ytterligare två paneler med blomstermotiv mot en millifiorigrund under en ruyibård samt förgylld kantrand. Höjd 39.5 cm.

Proveniens

Purchased in the 1950's in an antique shop, thence by descent within the family.