Dekor i underglasyrblått av hjortar och vattenbuffel i flodlandskap. Bestående av; 51
mattallrikar (diameter 22 cm), 21 sopptallrikar (diameter 22 cm), serveringsfat, två runda serveringsfat (diameter 27 cm), tre såsbåtar (längd 24 cm), en terrin med lock och fat (längd 36 cm), ett terrinfat (längd 36 cm).
Skador, lagningar.
From the Collection of Carl Kempe. Thence by descent.