114
1517520

Golvur, av John Hodges (urmakare verksam i London ca 1729-38).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 130 - 1 420 USD
Klubbat pris
9 600 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fodral i George III fanerat med mahogny. Finialer, belsag och listverk av mässing. Dekor av kolonner i korintisk ordning. Försilvrad sifferring med romerska och arabiska sifferindex, signerad "John Hodges London". Längd 52, bredd 24,5, höjd 249 cm. Pendel, nyckel och lod medföljer.

John Hodges, verksam vid Exchange Alley London, är känd genom dokumentation från och med 1729 till 1738. Då det dock förekommer mer sentida ur med hans signatur är det troligt att hans produktion fortsatte in på 1700-talets andra hälft.