Förgylld brons. Rik dekor i relief av bärande bladrosetter, ekkvistar, och lagergirland. Bärhandtag i form av ouroboros. Vitemaljerad urtavla signerad "Robert & Courvoisier" med arabiska datum- och sifferindex. Visare av förgylld mässing och blånerat stål. Alarmfunktion. Längd 13, bredd 8,5, höjd 22 cm. Nyckel medföljer.
Otto Malte Ramel, och troligen Övedskloster.
Därefter Viveca Wehtje (född Trolle-Bonde).