170
1525233

Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 130 - 3 580 EUR
3 310 - 3 780 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, slät, på tre fruktornerade kulfötter, anfanger samt fruktornerad hänkel med kulknopp. Fällbart lock med lockplatta i hög relief, motiv med Bebådelsen. Undertill graverade initialer samt lodangivelse 60 1/4 lo. Höjd 14,7 cm, vikt 786 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.