318
1518596

Dukar 2 st samt 23 servetter, linnedamast, ca 325 x 180 cm och 59 x 64 cm, 1800-talets andra hälft

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
567 - 755 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stora vegetativa mönster

Proveniens

Emma Pegelow f. Hedlund (1864-1943), gift med generaldirektör Fritz Pegelow (1852-1925) år 1895.