(Manufacture Royale d’Aubusson.) Efter förlagor av Jean-Baptiste Oudry. Frankrike 1700-talets första hälft. En av en svit med sex vävda tapeter som alla säljs på denna auktion. Polykromt landskap med stort exotiskt träd, blommor samt en benvit och brun fågel. I fonden en citadelliknande byggnad. Bred bård med blom- och bandrosettsranka samt i hörnen stora rocailleliknande ornament. Ull och silke. Ställvis fodrad.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar.
Privat samling från en svensk adelsfamilj.