Daterad 10/8 (17)69, målarsignatur B.I.S. Efter en europeisk silvermodell, Oval, med rocaille formade hänklar, lockknopp i form av duva, rocailleformade hänklar och fötter. Höjd 20 cm, längd 26 cm.
Nagg, sprickor. Lock med retuscher, lagning.
Falk Simons samling, därefter i arv. Falk Simon (1874-1957) var en svensk bankir, mecenat och betydande samlare av antikviteter och konst. Han donerade stora delar av sin berömda silversamling till Röhsska museet i Göteborg 1934.