418
1525777

Salladierer, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Daterade 1/6 resp 2/6 (17)68, Samt med målarsignatur AHD för Anders Halldin. Kuddformade efter silvermodell. Tryckt dekor i grisaille med motiv av putti med vindruvor i landskap. Mått 29x22 cm.

Nagg.

Proveniens

Falk Simons samling. Falk Simon (1874-1957) var en svensk bankir, mecenat och betydande samlare av antikviteter och konst. Han donerade stora delar av sin berömda silversamling till Röhsska museet i Göteborg 1934.

Hernmarck Carl, "Marieberg - En lysande representant för svenskt sjuttonhundratal" Stockholm 1946, avbildad s. 135 plansch 75.
Hernmarck Carl "Fajans och porslin svenskt keramik före 1850" Stockholm 1959, avbildad s. 119 plansch 76.