494
1518670

Brosch med en ametist och gammalslipade diamanter

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 030 - 7 910 EUR
7 460 - 8 400 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

ametist mått ca 2.4 X 1.9 cm, vikt de två större diamanterna ca 1.8 och 0.8 ct, silver och 14K guld, mått 4.5 x 4.5 cm, total vikt 25 g. 1800-tal. Enligt familjetradition har broschen varit del av en tiara.

Proveniens

Ulrika von Stedingk (1767-1831) som var gift med Curt von Stedingk (1746-1837). Curt von Stedingk var bland annat verksam som ambassadör i S:t Petersburg och hade nära, närmast vänskapliga band till tsarfamiljen. I Ulrika von Stedingks bouppteckning finns ett flertal ametistsmycken som skulle kunna motsvara den brosch som Bukowskis säljer.