595
1523516

Marina Kylberg

(Sverige, 1828-1864)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 130 - 1 420 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marina Kylberg
(Sverige, 1828-1864)

Samling i byn, Italien

Signerad Marina Kylberg och daterad Düsseldorf 1863 a tergo. Duk 59 x 46 cm.

Det här motivet där människorna i en italiensk by tycks ha samlats efter arbetsdagens slut är ett exempel på Marina Kylbergs måleri av högsta kvalitet. I målningen återfinns en fint avstämd balans i komposition, färger och återgivning av motivet. Man kan tro att det är en mycket mer känd och etablerad konstnär som utfört målningen, men som många kvinnliga konstnärer i sin generation är Kylberg i dag tämligen bortglömd.
Kylberg har även utfört ett flertal andra målningar av väldigt hög kvalitet. Ett exempel är en fin målning från Marstrands fästning från 1863 och ett annat är den målning från Lidköping som finns på just Vänermuseet i Lidköping
Marina Kylberg var dotter till konstnären Lars Wilhelm Kylberg (1798-1865) samt syster till konstnären Regina Kylberg-Bobeck. Sin första undervisning fick hon från fadern, lantbrukare i Såtenäs som i sin ungdom ägnat sig åt konst. Därefter studerade hon i Stockholm hos Edvard Bergh och ställde ut tre verk på Konstakademin i Stockholm år 1860. Hon studerade sedan vidare i Düsseldorf hos Oswald Achenbach (1827-1905), som räknas som en av de stora tyska målarna till och med som den mest betydande europeiska landskapsmålaren i tiden. Man kan i den här bilden se hur Kylberg till viss del påverkats av hans måleri.
Marina Kylberg hade just fått ett stipendium för en utrikes studieresa, när hon avled 1864 på Såtenäs endast 35 år gammal.
Rätt talande för uppskattningen av Marina Kylberg är att hon på Nationalmuseum i Stockholm är representerad med ett fjällandskap, en rätt medioker akvarell i hennes produktion, i stället för med något av hennes bättre verk.
Kylberg har även utfört altarmålningen i Tuns kyrka belägen inte långt från Såtenäs.
Efter sin död har hennes konst visats på en utställning i Lidköping 1877, på Föreningen Svenska konstnärinnors utställning 1911, på utställningen ”Handteckningar och akvareller av svenska mästare från 1800-talets förra hälft” på Nationalmuseum 1920 och på utställningen ”Västgötakonst” i Skara 1924.