608
1520704

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"En åker, Kalmartrakten"

Signerad N. Kreuger och daterad 1918. Duk 73 x 92 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 500, Internationella Vårauktionen, 29 maj, 1996, kat. nr 86.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", s. 283, nr 549.