"Vågen och stranden"
Monogramsignerad TL och daterad 1901. Marmor, höjd 56 cm, längd 32 cm, bredd 28 cm.
Originalet i gips från 1897 finns på Nationalmuseum i Stockholm. Kung Oskar II blev förtjust i kompositionen och lät beställa en i marmor till Stockholms slott och kungen donerade en ytterligare i marmor till Nationalmuseum.