644
1495955

Theodor Lundberg

(Sverige, 1852-1926)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 360 - 7 150 EUR
5 670 - 7 550 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Theodor Lundberg
(Sverige, 1852-1926)

"Vågen och stranden"

Monogramsignerad TL och daterad 1901. Marmor, höjd 56 cm, längd 32 cm, bredd 28 cm.

Originalet i gips från 1897 finns på Nationalmuseum i Stockholm. Kung Oskar II blev förtjust i kompositionen och lät beställa en i marmor till Stockholms slott och kungen donerade en ytterligare i marmor till Nationalmuseum.