"Saltsjön"
Signerad N. Möllerberg. Numrerad No 1. Gjutarstämpel STHLMs Konstgjuteri. Koncipierad 1941. Brons, höjd 3 cm, längd 48 cm, bredd 23 cm.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt s.139-140 och 143-144 samt avbildat s. 134, bild nr 100. Även upptagen i verkförteckningen s. 210 som nr 174.