711
1522258

Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 790 - 2 230 EUR
1 890 - 2 360 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

”Gustafva Juliana Cederström” (1746-1801)

Pastell 59 x 50 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1835/43, band I, sid 154.