729
1525203

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 830 - 3 780 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Hamnscen från Saint Guénolé.

Signerad Alfr. Wahlberg och daterad St Guénolé 99. Duk 45 x 73 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 586, 2015, kat. nr 937.
Privat samling, USA.

Målningen framställer den fridfulla kustmiljön i Saint Guénolé i Bretagne, Frankrike, och speglar det lugna livet kring sekelskiftet. Blicken fångas omedelbart av en grupp fiskebåtar ankrade med längs strandkanten. Wahlbergs färgpalett domineras av lugnande blått, genombrutet av nyanser av grönt, lila och eldig orange, alla i samspel under en stilla himmel.

I målningens centrum står en häst med en vagn, kanske i väntan på last från arbetarna som lastar och lossar dagens fångst. Till vänster reser sig två fyrar – Phare d'Eckmühl, även känd som Point Penmarch fyr, en av världens högsta fyrar, intill Tour á Feu Chapelle. Dessa byggnader står som tysta vittnen till Bretagnes rika maritima arv och den säkerhet de en gång erbjöd sjöfararna.

Alfred Wahlberg, med sina svenska rötter, var vida berömd för sina nattlandskap och scener från det svenska lantlivet. Hans resor runt om i Europa tillförde en intressant dimension till hans verk, där han fångade vyer som kombinerade naturens råa skönhet.

Konstnär