789
1511812

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Septemberafton (Riddarfjärden)"

Signerad N. Kreuger och daterad 1924. Pannå 24,5 x 35,5 cm.

Proveniens

John Josephsons samling.
Bukowski Auktioner AB, auktion 516, Internationella Vårauktionen, 29 - 31 maj, 2000, kat. nr 101.

Gertrud Sterner, "John Josephsons konstsamling", 1937, kat. nr 124, avbildad på s. 208.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1924, s. 289, kat. nr 633