24
1523908

Antonio Citterio

(Italien, Född 1950)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Antonio Citterio
(Italien, Född 1950)

skåp, "Alcor Storage", Maxalto för B&B Italia, Italien efter 2014.

Sex lådor, dörrpar samt enkeldörr med bakomliggande hyllinredning, överdel med öppen hyllsektion. Lackad MDF i matt svart och blankt rött. Benställning i bronserad aluminium märkt MAXALTO made in Italy. Längd 135 cm, Djup 46 cm, Höjd 180 cm.

Slitage och smärre skador.

Modellen formgiven 2014.