303
1544441

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"Elements for Meatball Curtain"

Signerad Öyvind Fahlström och daterad -70. Akryl och tusch på papper 37,5 x 46 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Vårens Contemporary auktion 567, 2013, kat. nr 437.
Privatsamling

MACBA, Barcelona, "Öyvind Fahlström", 17 oktober - 8 januari 2001.
Fondazione Ragghianti, Lucca, Italien, "Öyvind Fahlström", 18 mars - 15 maj 2001.
Massachusetts Museum of Contemporary Art, "Öyvind Fahlström", 16 juni - 21 oktober 2001.
Institut d'Art Contemporain, Lyon, "Öyvind Fahlström", 15 februari - 26 maj 2002.
BALTIC, Gateshead, Storbritannien, "Öyvind Fahlström", 7 september - 24 november 2002.

Sharon Avery-Fahlström, Eva Schmidt och Udo Kittelmann m.fl, "Öyvind Fahlström. Die Installationen/The Installations", 1995, jämför bilder s. 57 och 70-71.
Jean-Francois Chevrier m.fl, "Fahlström - Another Space for Painting", 2001, avbildad helsida i färg s. 231. Även avbildad (detalj) s. 238, 241 och 243.