40
1535061

Börge Lindau & Bo Lindekrantz

(Sverige, 1932-1999 respektive 1932-2020)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
351 - 439 EUR
373 - 466 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Börge Lindau & Bo Lindekrantz

klädhängare, ett par, "Fälltavla", Lammhults, efter 1972.

Vitlackerat trä, utfällbar med spegelinredning. 50 x 30 cm.

Slitage, något krackelerad lack.

Hedvig Hedqvist (et al.), "The Collected Works of Lammhults", Andra upplagan, Nørhaven 1999, s. 250-251.

Modellen formgiven 1972.

Formgivare

Inredningsarkitekterna Börge Lindau och Bo Lindekrantz drev tillsammans kontor i Helsingborg 1964-1986, till vars första uppdrag hörde inredningen av Form/Design Center i Malmö. År 1965 inledde Lindau och Lindekrantz ett samarbete med Lammhults Möbel AB, inom vilket de kom att utveckla en av Sveriges mest framgångsrika kollektioner av möbler för offentlig miljö.