68
1547198

Olivier Mourgue

(Frankrike, Född 1939)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Olivier Mourgue
(Frankrike, Född 1939)

liggfåtölj, "Djinn", Airborne, Frankrike 1960-tal.

Stomme i stålrör och kallskum, klädd i randig plysch. Längd 172 cm, bredd 60 cm, höjd 65 cm.

Möjligen omklädd, smärre slitage och lagning/någon lös söm.

Modellen formgiven 1964.

Modellen återfinns i samlingarna på Musée des Arts décoratifs i Paris, inventarienummer 995.30.1.