71
1533025

Andrew & Sarah Hills

(Storbritannien)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Andrew & Sarah Hills
(Storbritannien)

bordslampa, "Duck Feet Lamp", Porta Romana, Storbritannien 2000-tal.

Gjuten metall med förgylld finish så kallad "Decayed Gold", skärm i naturfärgat linne märkt invändigt PORTA ROMANA. Höjd 84 cm.

Obetydligt slitage.

Inspirationen till modellen kom till formgivarna efter att ha sett en utställning med den schweiziske surrealisten Meret Oppenheim.