40
1542557

Omega, Speedmaster, Moonwatch, Professional, "Stridspilot Olle Attehall", "CB case", kronograf, ca 1967.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 42 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 321
År: cirka 1967
Glas: plexiglas
Armband: originallänk, viklås, ref. 1171/1/633
Referensnummer: ST 105.012
Serienummer: 24'951'615
Boettnummer: 105.012-66 (C.B)
Tillbehör: box, proveniensbrev

Gravyr "Olov Attehall Stockholm". Nyare originallänk.

Klockan är i använt vintage skick med repor på glas, boett och bezel. Urtavla med patina. Den har skarpa linjer "CB lugs".

Proveniens

Denna Omega Speedmaster tillhörde min far Olle Attehall som var stridspilot i Flygvapnet och sedan kapten i SAS.

Att flyga var hans stora passion i livet och han började segelflyga redan som tonåring, och blev därefter fältflygare vid Ljungbyhed. Under kalla kriget på 60-talet var Olle stridspilot i Flygvapnet och flög både den legendariska J 29 Tunnan och jaktflygplanet J 35 Draken.

Pappa fick denna klocka av sin mor Svea när han fyllde 30 år, 1967. Omega Speedmaster var redan då känd för sin pålitlighet, precision och extremt robusta fabrikat. Klockan har varit med om många strapatser och äventyr.
Min far fick ett långt och rikt liv, han fick flyga och göra det han älskade hela sitt yrkesliv.

Catarina Harling

Omega used two different casemakers for the reference 105.012. Huguenin Frères (H.F) and La Cetrale Boîtes of Bien (C.B). The CB cases differ in that there is a small line between the polishing planes on the lugs. We have only seen this type of case on the sub-reference 105.012-66 made by La Centrale Boites.