93
1550858

Rolex, Submariner, "Big Crown", "Explorer Dial", "King Sub", ca 1954.

Utropspris
380 000 - 680 000 SEK
33 100 - 59 300 EUR
34 700 - 62 000 USD
Klubbat pris
540 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 37,5 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber A296
År: cirka 1954
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås, ref. 7936/380
Referensnummer: 6200
Serienummer: 32'105
Verknummer: 37'255
Boettnummer: 6200

Proveniens

Auktionens Rolex Submariner 6200 införskaffades av den nuvarande ägaren på 1970-talet i Göteborg. Kort tid efter inköpet lämnades klockan in för service. Urtavlan, insert och visare ersattes troligtvis vid denna tidpunkt. Även en ny Rolexlänk införskaffades. Klockan bars flitigt under 1970- och 1980-talen men har de senaste 30 åren legat undangömd.

Det är ingen överdrift att påstå att Rolex Submariner är den mest berömda klockmodellen i världen. De första exemplaren av denna ikoniska dykarklocka producerades 1953 och gjorde sin officiella debut på Baselmässan 1954. De första referenserna av Submariner var 6204, 6205 och 6200. Medan referenserna 6204 och 6205 erbjöd vattenresistens ner till 100 meters djup, var den mer robusta 6200 designad för professionella dykare och klarade 200 meters djup.

För många samlare anses referens 6200 vara "den helig graalen" inom Submariner-samlande, och kallas även för "King Sub". Samtliga klockor som har förekommit på marknaden har serienummer mellan 31,9xx och 32,2xx. Den totala produktionen av 6200 uppskattas därmed vara cirka 300 stycken, varav endast en litet antal av dessa har dykt upp på andrahandsmarknaden.

Modellen 6200 har distinkta kännetecken som gör den särskilt intressant. Bland annat är det den första modellen som hade en så kallad "Big Crown", vilket syftar på den 8 mm stora "Brevet"-kronan som pryder klockan. Dessutom var 6200 den första modellen som hade en urtavla med en så kallad "3-6-9" eller "Explorer" layout.