120
1541892

Iskandar Jalil

(Singapore, Född 1940)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 890 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Iskandar Jalil
(Singapore, Född 1940)

kanna, stengods med handtag av trä, Singapore 1970-80-tal.

Rund skål med pip och hänkel av trä, fäst med läderband, ristad kantdekor, glasyr i vitt, brunt och halmgult. Märkt med konstnärens ovala sigill. Höjd 21 cm, bredd inkl handtag 29 cm.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Galleri Gummeson, Stockholm, troligen 1991.

Formgivare

Iskandar Jalil (f. 1940) är en välrenommerad keramiker från Singapore, utbildad i Japan under 1970-talet. Iskandars stil är organisk och präglas av japanska tekniker. Hans verk återspeglar den japanska disciplinen, berikad med Sydostasiens filosofi, inklusive islamiska motiv och influenser från hans resor.

Iskandars keramik finns representerad i både offentliga och privata samlingar. År 1988 tilldelades han Kulturmedaljen för sina insatser på Singapores bildkonstscen.