124
1532197

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 790 - 3 720 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

sjuarmad kandelaber, modell "92", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.

Tenn, rund fot, uppsvängda armar, centraldelen bladhölstrad, foten med gravyr: "TILL MINNE AV ADOLF ERIKSON, DÖD DEN 24 APRIL 1924, GÅVA TILL HJO GRAVKAPELL AV BARNEN", stämplad med änglamärket samt årsstämpel D8. Höjd 50 cm, bredd 46 cm.

Slitage, repor liten bristning.

Proveniens

Denna kandelaber var ursprungligen del av en uppsättning med två kandelabrar, två vaser och ett krucifix som donerades av barnen Erikson till Hjo Gravkapell till minne av Estrid Eriksons med syskons far, Adolf Erikson.

Enligt uppgift från Hjo församling blev kandelabern utrangerad på 1980-talet. Därefter gåva till nuvarande ägare.

Modellen visades på Bygge och Bo-utställningen på Liljevalchs, Stockholm, våren 1925.

Hedvig Hedqvist, "Estrid Ericson - en biografi", Norstedts 2023, se kandelabern omnämnd och modellen avbildad från Bygge och Bo-utställningen på Liljevalchs, Stockholm, våren 1925. Svenskt Tenn deltog med ett eget tenn-rum, bl a med moderna altaruppsatser i tenn, bl a två kandelabrar av denna modell.

Modellen formgiven 1924/25.