kandelabrar, ett par, modell "1046", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.
Tenn, bottenplatta i mässing, två ljushållare, stämplade med änglamärket samt årsstämpel C8. Höjd 14,5 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven 1929.