Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
vas, överfångsglas, Orrefors, jugend, 1915-17.
Etsad dekor av blommor och blad i grönt mot matt marmorerad fond i gult, grönt och rosa, signerad ORREFORS FB. Höjd 23,8 cm.
Två små fotnagg.
Fritz Blomqvist var en svensk glaskonstnär som utbildats vid Tekniska Skolan i Stockholm. Hans anställdes som mönstertecknare på Orrefors Glasbruk 1915 där hans teckningar användes fram till 1917. Han ritade konstglas i överfångs- och graalteknik.