201
1537290

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

burk med lock, modell "A 2265", Stockholm 1977.

Tenn, hexagonal form med dekor i relief, lockknopp i tenn-infattat klarglas, stämplad med änglamärket samt årsstämpel C10. Diameter 11 cm, höjd 24 cm.

Smärre slitage. Tennfattning på lockknoppen lös.

Modell "A 2265" är ursprungligen ett pennställ formgivet på 1930-talet, här omgjord till burk på 1970-talet. Lockknoppen i tennfattat glas är sannolikt koncipierad av Estrid Ericson själv.

Formgivare