202
1549862

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 600 EUR
14 000 - 18 700 USD

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

"Nationalmuseiskåpet", modell "881", Firma Svenskt Tenn, sannolikt tidigt 1980-tal.

Överdel fanerad med vavonnarot, ramverk av mahogny på benställning av valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad. Bredd 90 cm, djup 45 cm, höjd 119,5 cm.

Obetydligt slitage.

Föreliggande skåp visades på hyllningsutställningen "Firma Svenskt Tenn - 100 år" på Antikmässan, Älvsjö, Stockholm 7-10 mars 2024

Skåpsmodell "881", som även går under namnet ”Nationalmuseiskåpet”, hette från början “Skåp med 21 lådor.” Så hade Josef Frank döpt det på originalritningen 1938, men han måste ändrat sig i sista stund, då slutversionen enbart smyckats med 19 lådor. År 1952 köpte Nationalmuseum in ett exemplar av skåpet, som sedan införlivades i den permanenta samlingen. Sedan 1950-talet tillverkas skåpet hantverksmässigt på finsnickeriet Eriksson och Söner utanför Nyköping.

Formgivare