203
1546373

Dagobert Peche

(Österrike, 1887-1923)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 100 - 52 700 EUR
37 300 - 56 000 USD
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Dagobert Peche
(Österrike, 1887-1923)

spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922.

Rikt snidat lindträ, förgyllt och målat i äggskalsfärgad kulör, bakstycket med rester av etiketter och otydlig märkning i tusch. 53 x 43 cm.

Peches ritning till denna modell av spegel är daterad år 1922 och finns i MAKs arkiv.

Smärre slitage och lagningar.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Modellen var utställd på Världsutställningen i Paris år 1925.

MAK (Museum für Angewandte Kunst) Vienna, Wiener-Werkstätte-Archiv, model no. WW 16, design drawing WWE 108, WWMB 57/1416;

L'Autriche á exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes Paris 1925, exhibition catalogue, Wien 1925, ill.

Peter Noever (red.), "Dagobert Peche and the Wiener Werkstätte", exhibition catalogue, Neue Galerie New York, New Haven/London 2002, no. 54, sid. 237. Modellen finns representerad i Neue Galeries samlingar.

Dagobert Peche använde sig av denna spegelmodell i inredningen av Wolko Gartenbergs våning i Wien, tidigt 1920-tal.

Max Welz var en österrikisk hantverksfirma som tillverkade olika typer av ramar i Wien. Firman grundades av Max Welz far Johann år 1870 och togs sedan över av sonen Max (Maximilian) år 1890. Max Welz var utbildad skulptör och förgyllare. Han blev medlem av Österreichischer Werkbund och kom att utföra arbeten åt bland annat Josef Hoffmann och Dagobert Peche för Wiener Werkstätte.

Bukowskis tackar Dr. Anne-Katrin Rossberg från MAK (Museum für Angewandte Kunst) för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen av detta objekt.

Formgivare

Dagobert Peche var en österrikisk arkitekt och konstnär. Han påbörjade sin utbildning år 1906 vid "Technische Hochschule" (Technical College) i Wien. År 1908 flyttade han istället till "Akademie der bildenden Künste" också i Wien (Academy of Fine Arts). Peche företog en studieresa till Storbritannien år 1910. Man tror att han där upptäckte den brittiske konstnären och grafikern Aubrey Beardsley då Peches tidiga verk påminner mycket om Beardsleys sätt att arbeta.
Peches bilder publicerades i tidskriften "Der architect" mellan 1909 -1911. Vid samma tid träffade han även sin blivande fru, de gifte sig år 1910. Samma år som Peche tog sin examen.
Peche kom att träffa Josef Hoffmann på ett kalas för Otto Wagner. Mötet resulterade i att Peche började förse Wiener Werkstätte med olika förslag. Det var skisser och ritningar på bland annat tapeter, textil, glass, keramik, smycken och leksaker. Peche blev allt mer engagerad i Wiener Werkstätte och levererade samtidigt ritningar även till andra företag, t.ex. Johann Backhausen, & Söhne, Vereinigte Wiener & Gmundner Keramik, Oskar Dietrich, J. Soulek and Max Schmidt and Flammersheim & Steinmann.
Våren 1915 blev Dagobert Peche utnämnd till Wiener Werkstättes konstnärlige ledare. Peche var ständigt i färd med att komponera modeller i olika material, han kom att leverera mer än 3000 ritningar för Wiener Werkstätte. År 1917 flyttade Peche med sin familj till Zürich och ledde Wiener Werkstätte därifrån till dess de återvände till Wien efter krigsslutet år 1919.

Peche avled redan år 1923 av en hjärntumör. Efter Peches död sägs Hoffmann ha sagt att Dagobert Peche var det största geniet vad gäller ornamentik som Österrike har producerat sedan barocken.
Josef Hoffmann kan sägas vara den som präglade det tidiga, något stramare Wiener Werkstätte, Dagobert Peches mer glamorösa formspråk blev det som kännetecknade produktionen under 1910-20-tal.