Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
tobaksburk, ”Tobaksburk N:r 1”, Näfveqvarns bruk.
Gjutjärn, cylinderformad med klassicerande reliefdekor av jaktscen, lock med krönande knopp samt metallinsats. Diameter 12,5, höjd 16 cm.
Smärre ytslitage, märken.
Modellen formgiven under 1920-talet.