244
1541345

Kurt von Schmalensee

(Sverige, 1896-1972)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 780 - 4 720 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Kurt von Schmalensee
(Sverige, 1896-1972)

skrivbord samt karmstol, utförda av AB David Blomberg för Stockholmsutställningen 1930.

Fanerade i valnöt, skrivbordet med lådor och skåp, beslag i förnicklad metall, höjd 75 cm, skivans mått 75 x 160 cm, stolen med sekundär sits klädd i läder, höjd 84 cm, sitthöjd 44 cm. Nyckel finns.

Sitsen senare (ursprungligen rottingsits), smärre slitage och fanérskador. Nyckel medföljer.

Proveniens

Stockholmsutställningen 1930, villa 46 av arkitekt Kurt von Schmalensee. Del av vardagsrummet.
Enligt uppgift inköpt av förutvarande ägares farfar på utställningen 1930.

Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: specialkatalog över bostadsavdelningen, 2. tr., Utställningsförlaget, Stockholm, 1930, sid 170.

Rabén, Hans (red.), Det moderna hemmet: inredningskonst i Sverige och andra länder, Natur och kultur, Stockholm, 1937, sid 204.

Formgivare

Kurt von Schmalensee var en svensk arkitekt. Han fick sin utbildning vid Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Stockholm 1918-1922 samt vid Konsthögskolan, Stockholm år 1924. Han var anställd vid Kooperativa förbundets arkitektkontor 1925-1929. Kurt von Schmalensee deltog med en villa ( nr 46) på Stockholmsutställningen 1930, vilken fick mycket positiva omdömen. Von Schmalensee var stadsarkitekt i Norrköping mellan 1929-1961. Han har gjort stort avtryck i Norrköping bl.a genom Konstmuseet år 1947.