pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Syrbetsad furu. Höjd 45 cm, diameter 40 cm.
Slitage, smärre torrsprickor, borrhål under sitsen.
Medföljde vid husköp. Del av originalinredning av timmerhus i Sälen, uppfört 1939.
Katalog, "NK:s Sommarkatalog 1934 över Trädgårdsmöbler", 1934, modellen avbildad (opag.).
Modellen formgiven 1933.