665
1542637

Elsa Thoresen

(USA, 1909-1994)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
14 000 - 16 300 USD
Klubbat pris
820 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Elsa Thoresen
(USA, 1909-1994)

"Brinnande jord"

Signerad E. Thoresen och -45. Pannå 38 x 46 cm.

Proveniens

Maskiningenjör Egon Östlunds samling.
Privatsamling.

Jämför med motivet "Brændende Jord", 1946, deponerad på Statens Museum For Kunst, Köpenhamn.

Konstnären Elsa Thoresen föddes i USA men med norskt påbrå. Hon bodde några år i Oslo, där hon också utbildade sig. En period studerade hon även vid Academie des Beaux–Arts i Bryssel, Belgien. Sedermera flyttade Thoresen till Danmark där hon gifte sig med konstnären Vilhelm Bjerke Petersen. De var båda centralgestalter i den radikala danska surrealismen, en gruppering som vände sin udd mot de nazistiska, tyska ockupanterna under kriget. Men de lyckades fly över till Sverige, där de kom att umgås intensivt med konstnärerna i Halmstadsgruppen.

Thoresen var påtagligt uppskattad av den internationella surrealismens portalgestalt André Breton. Denne valde ut verk av henne till rörelsens stora utställningar 1947 och 1948. Efter flykten till Sverige verkade hon både i Sverige och i Danmark under några år, men återvände till USA 1953. Med åren försvann Elsa Thoresen in i glömskan men de senaste åren har hennes konstnärskap upptäckts på nytt. 2018 kunde publiken för första gången på många år se en presentation av hennes verk på utställningen Kvindernes
surrealism på Kunstforeningen Gl. Stranden och konstmuseet i Tønder i Danmark och på Mjellby konstmuseum i Sverige.