724
1523638

César Baldaccini

(Frankrike, 1921-1998)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 200 - 13 400 EUR
11 800 - 14 200 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
César Baldaccini
(Frankrike, 1921-1998)

"lnsecte"

Ur serien "Animaux imaginaires". Signerad César och numrerad 2/8. Koncipierad 1955, gjuten 1970. Gjutarstämpel Cire Perdu Valsuani. Brons. Höjd 27 cm.

Proveniens

Musée Cantini. Marseille, Frankrike, “César Rétrospective”, 1966, kat. nr 2, ett annat exemplar utställt.
Galerie Henri Creuzevault. Paris, Frankrike, ” César Fers 1950-1960 Bronzes”, 1971, ett annat exemplar utställt.
Musée Rath, Geneve, Schweiz, Musée de Peinture et de Sculpture, Grenoble, Casino, Knokke-Le-Zoute, Belgien, Museum Boymans-van Beuningen, Nederländerna, Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Vandringsutställning “César Rétrospective des sculptures”, 1976, ett annat exemplar utställt.
Galerie Yoshii, Tokyo, Japan, “ César”, 1982, ett annat exemplar utställt.

Musée de la Poste, Paris, ” César Bronzes”, 1984, kat. nr 45, ett annat exemplar utställt.

Denyse Durand-Ruel, "César Catalogue Raisonné, volume I, 1947-1964", I 102.
Pierre Cabanne, Un art nouveau, Historia Magazine n° 193, 20è siècle, 1971 s. 2702, ett annat exemplar avbildat.
Pierre Restany, ”César”, redaktör André Sauret, 1975, s. 30, kat. nr 10, , ett annat exemplar avbildat.
Pierre Restany, “César”, 1976, s. 30, kat. nr 10, ett annat exemplar avbildat.
Pierre Restany, “César”, 1988, s. 14, , ett annat exemplar avbildat.

César Baldaccini (1921-1998) var fransk skulptör och medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a Fernandez Arman, Yves Klein och Jean Tinguely. Denna konstriktning ses som den europeiska motsvarigheten till popkonsten i USA. I början av 1950-talet började César svetsa samman, eller "ackumulera" delar av metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika djur och delar av människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar och väckte stor sensation. Hans innovativa Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer. I auktionens skulptur ”Insecte” refererar César fortfarande till skulptur i traditionell form, om än som ett approprierat assemblage med humor som en av beståndsdelarna. "Min vision om skulptur förändrades genom arbetet med metallskrot", säger César. "Jag kom in i verkstadsvärlden och lärde mig att närma mig det återvunna materialet och låta det tala till mig".

Konstnär

César Baldaccini, fransk skulptör. Efter utbildning vid olika konstskolor i Marseille och Paris inledde han sin karriär början av 1950-talet genom att svetsa samman metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar väckte han stor sensation. Hans s.k. Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Han blev medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a .Arman, Yves Klein, Tingueli. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer