729
1550192

Victor Vasarely

(Frankrike, 1906-1997)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 000 - 132 000 EUR
93 000 - 140 000 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Victor Vasarely
(Frankrike, 1906-1997)

”Nill"

Signerad Vasarely samt a tergo signerad, daterad och numrerad P. 1223. Koncipierad 1962 och utförd 1987. Duk 168 x 156 cm.

Proveniens

Gerschmans konsthandel, Stockholm, förvärvad 1987. I samband med köpet fick säljaren med en bok (VASARELY III
Propos liminaires de Marcel Joray, Editions du Griffon, 1974) med en personlig dedikation av Vasarely (medföljer ej).
Privatsamling, Sverige.

Vasarely arbetade som grafisk formgivare i Paris på 1930-talet och det var då han systematiskt började utforska de olika grafiska teknikernas optiska och känslomässiga räckvidd. Samtidigt som han försörjde sig själv och sin unga familj utvecklade Vasarely sin egen form av geometrisk abstraktion som han varierade i det oändliga och skapade olika optiska mönster med kinetisk effekt. Hans tidiga verk "Zebra" från 1937 anses vara ett av de tidigaste exemplen på Op Art.

Idén till målningen "Nill", som ingår i den här auktionen, koncipierades eller uppstod 1962. Färg hade börjat komma tillbaka in i hans verk efter konstnärens svartvita period (1954-1960). Vasarely hade studerat den visuella perceptionens lagar och gestaltteorin ingående och använde sig av de vetenskapliga insikterna i sin konst. Betraktaren av "Nill" kommer undermedvetet att försöka tolka den relativa positionen för de former som förekommer i målningen. Det ligger i den mänskliga hjärnans natur att försöka förenkla och organisera objekten i någon form av system. I en komplex komposition indelas formerna i förgrund (figur) eller bakgrund (fond). Effekten blir en virtuell rörelse. Figurer verkar stiga upp genom målningens visuella plan för att ta plats i förgrunden.

Vasarelys utforskande av perception och gestaltteori hade sin startpunkt i ett tidigt minne av kakelplattor på en tunnelbanestation i Paris på 30-talet. Det gav en impuls som Vasarely återvände till under hela sin livstid. "Nill" målades 1987, när konstnären var 81 år gammal, det liknande motivet "Linn-3" några år tidigare.

Konstnär