730
1550193

Victor Vasarely

(Frankrike, 1906-1997)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 700 - 70 300 EUR
56 000 - 74 600 USD

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Victor Vasarely
(Frankrike, 1906-1997)

”Sixton”

Signerad Vasarely samt a tergo signerad, daterad och numrerad P 1281. Koncipierad 1967 och utförd 1987. Duk 112 x 112 cm.

Proveniens

Gerschmans konsthandel, Stockholm, förvärvad 1987. I samband med köpet fick säljaren med en bok (VASARELY III
Propos liminaires de Marcel Joray, Editions du Griffon, 1974) med en personlig dedikation av Vasarely (medföljer ej.
Privatsamling, Sverige).

Victor Vasarelys konstnärskap är idag mer aktuellt än någonsin. De visuella effekter som han skapade genom att måla för hand för hand i mitten av 1900-talet föregrep estetiken i dagens datorspel och digitala konst. De starka färgerna, de böljande geometriska kompositionerna liksom hans kontrastrika svartvita målningar upplevs idag som tidlösa.

Redan på 30-talet började Vasarely systematiskt utforska grafisk teknik och dess optiska och känslomässiga räckvidd. Han arbetade som grafisk designer i Paris och fascinerades av den geometriska formen och dess förmåga att framkalla en sensorisk uppfattning av rum, materia och energi. Samtidigt som han försörjde sig själv och sin unga familj skapade han många verk på sin fritid, bland annat Zebra (1937), som anses vara ett av de tidigaste exemplen på Op Art.

Under sin konstnärliga bana utvecklade Vasarely sin egen form av geometrisk abstraktion som han varierade i oändliga optiska mönster med kinetisk effekt. Målningen "Sixton" från 1967 är ett exempel från en period då Vasarely utforskande formen hexagonen i slutet av 60-talet. Han övergav kvadraten för en tid för att fördjupa sig i perspektivets effekt på kuben. I det klassiska perspektivet avbildas parallella linjer så att de konvergerar i en flyktpunkt på horisonten. Istället valde Vasarely det parallella eller axonometriska perspektivet där flyktpunkten inte existerar. Sidorna på en avbildad kub, förblir parallella. I "Sixton" är kuberna axonometriska och bildas av en kvadrat och två romber, vilket skapar en oregelbunden sexhörning. Ögat luras och resultatet av denna disciplinlöshet blir en oändlig illusion av rörelse. Kuberna tycks stiga upp eller falla tillbaka i bildens olika plan. Effekten förstärks av färgsättningen och ljusspelet som tycks komma från olika håll i bilden.

I början av 1970-talet var Victor Vasarely omåttligt populär. Hans banbrytande geometriska mönster och hypnotiserande optiska illusioner hade kommit att leta sig in i medvetandet hos en hel generation. I allt från målningar, grafiska verk, inredningar och installationer till offentliga verk och Renault-loggan; Vasarelys noggrant kalibrerade skapande var det "hottest of hot".

Konstnär